Banstatus på Särö Golf Club

Klubbens banchef Anders Rabbe tillsammans med bankommittén rapporterar om våra banor Särö 54, Särö 70 samt våra övningsområden. Läs nedan löpande vad kommitténs och vår personal jobbar med veckovis.

Lågsäsongen

Information kommer löpande när det sker saker på anläggningen.

Banrapport v.46

Stort tack till alla som hjälpte till under klubbens städdag i lördags!

Det var roligt att se så många engagerade medlemmar i blandade åldrar som deltog under dagen.

Efter väl utfört arbete avslutade vi dagen med grillade hamburgare och hade en trevlig stund tillsammans.
Särö 54 är nu stängd för säsongen.

Under veckan slutför vi luftningen av greenerna på banan.

Särö 70 är fortsatt öppen med sommargreener men vid frost gäller spel på vintergreener och vintertees.

Banrapport kommer att skickas ut vid behov under lågsäsongen.

Banrapport v.45

Den här veckan planerar vi att spika greenerna på och Särö 54, vädret får så klart bestämma exakt när.

Det här arbetet hjälper till att hålla ytorna jämna och fina inför vintern och ger greenerna bästa möjliga förutsättningar inför kommande säsong.

Vi kommer även att lägga extra kärlek på våra bunkrar. Efter en intensiv säsong behöver de lite extra vård, vi ser över kanterna, jämnar till sanden och ser till att de håller samma fina standard.

När det gäller klippning så sker det efter behov, beroende på temperatur och tillväxt. 

Städdag på lördag!
Vi vill också passa på att påminna om städdagen nu på lördag. Vi samlas kl. 10.00 på Särö 54, ta gärna med kratta och ett glatt humör!
Det brukar vara en härlig dag med gemenskap och skratt!

Tillsammans ser vi till att avsluta säsongen på bästa sätt!

Planer för veckan:
– Spika greener på Särö 54
– Klippa grönytor efter behov
– Bunkervård

Banrapport v.44

Robotklipparna som vi testade på Särö 54 är nu tillbaka hos vår leverantör efter en period hos oss, nu väntar utvärdering av detta.

Den här veckan fortsätter vi att klippa spelytorna, i den takt som väder och vind tillåter.
Nu är både vintertee och vintergreen utplacerade på Särö 70. 

Kom ihåg: 
Använd vintertee och vintergreen vid frost för att skydda våra ordinarie greener och tees under den kallare perioden.

Planer för veckan:
• Klippning av spelytor
• Bunkervård

Banrapport v.43

Under den senaste tiden har vi haft flera morgnar med frost på våra banor. Frosten har legat kvar långt in på förmiddagen, vilket påverkar gräsets tillväxt och hämmar växtligheten.

När marken är frusen blir gräset känsligt, och minsta belastning kan orsaka långvariga skador. Därför är det extra viktigt att respektera våra avstängningar. 

Vid frost är Särö 54 helt stängd för spel och får inte beträdas förrän frosten har släppt.

På Särö 70 gäller spel mot vintergreener vid frost. Under veckan kommer vi även att placera ut vintertee på Särö 70 som gäller vid spel vid frost. 

Planer under veckan: 
• Klippning av samtliga spelytor
• Bunkervård

Banrapport v.42

Gräset växer fortfarande på våra banor men vi märker att det börjar bli kyligare på morgonen och förmiddagen.

På Särö 54 testar vi fortsatt två robot gräsklippare för att vi ska skapa en förståelse till hur det är att ha dessa under en längre period. 

Förra veckan (torsdagen) skedde det jakt på Särö 70 utan resultat av vildsvin. De kan konstatera att vildsvin finns i området.

Denna veckan planeras det att spikas på Särö 70 och Särö 54 (foregreen) 

Planer för veckan:

• Klippning av samtliga spelytor 
• Spika foregreen Särö 70 & Särö 54

Banrapport v.41

Gräset växer fortfarande på våra banor! 

Under fredagen den 3 oktober upptäcktes spår av vildsvin på Särö 70, där de har bökat på hål 3, 5 och 6.

Arbetet med att återställa skadorna är redan igång, och vi kommer att vidta åtgärder för att förhindra framtida besök av vildsvin.

Planer för veckan:

 • Klippning av samtliga spelytor

Måndag (6/10) stänger vi drivingrangen för säsongen och öppnar rangen åter till våren.

Säsongen fortsätter istället i vår inomhushall med Trackman om man vill träna på klubben.

Boka din tid via Matchi.se

Välkomna!

Banrapport v.40

Tillväxten på banorna har avtagit efter kallare väder. Spelytorna kommer fortfarande att klippas för att bibehålla definitionen. 

Vi utförde förra veckan hålpipning och vertikalskar och dressade med sand. 

Ett gödningsmedel applicerades därefter för att hjälpa återhämtningen. 

Bevattningssystemet kommer att stängas ner för vintern tisdag/onsdag denna vecka. 

En kompressor kommer hjälpa till att blåsa ut allt vatten ur systemet för att skydda mot frysning. 

Planer för veckan:

 • Klippa alla spelytor 

 • Vertikalskära greenområden och foregreens 

 • Stänga av bevattningssystemet 

 • Gödsla teeområden 

 • Märka ut vintergreener och installera stora hålkoppar på Särö 70 

Banrapport v.39

De senaste regnen har hjälpt banorna och till viss tillväxt sent på säsongen. 

Spelytorna klipps fortfarande regelbundet.

Det finns några tecken på sjukdom på greenerna som kommer att övervakas noggrant och behandlas vid behov.

Den här veckan kommer vi att genomföra renoveringsarbeten på greenerna. Detta kommer att bestå av hålpipning, vertikalskärning, dressning med sand och gödsel kommer att appliceras för att hjälpa återhämtningen. 

Arbetet startar på måndag (22/9) och bör ta en vecka att slutföra.

Planer för veckan

● Klippa alla spelytor 

● Hålpipa greener

● Vertikalskära greener

● Dressa greener med sand

● Gödsla greener

Banrapport v.38

Det kraftiga regnet under de senaste dagarna har orsakat översvämningar på banorna vilket har lett till att de varit stängda under helgen (v.37)

Banorna öppnar igen måndag (v.38) klockan 12.00 men alla bunkrar kommer att vara ur spel på grund av stående vatten.

Vi kommer att få dem i spel igen under de kommande dagarna.

Vissa stigar på Särö 70 har också försämrats av vädret vilket vi kommer se över under veckan.

Planer för veckan

● Klippa alla spelytor

● Reparera bunkrar efter det kraftiga regnet.

● Reparera stigar på Särö 70.

Banrapport v.37

Tillväxten har avtagit avsevärt.

Ytorna klipps regelbundet för att behålla sin finish.

Greenerna vertikalskars och dressades med sand förra veckan. De rullar jämnt och fint. Det finns några tecken på sjukdom, som kommer att övervakas noga och behandlas.

Under veckan kommer det fortsätta spridas sand och jord blandning på kullarna på Särö 54.

Planer för kommande vecka:

● Klippa alla spelytor 

● Sprida sand/jord-blandning Särö 54

● Bunkervård och fylla på med sand 

Med vänliga hälsningar,

Simon Robinson, Course Manager

Banrapport v.36

Det torra vädret fortsätter att påverka banorna och grästillväxten har avtagit. 

Tack vare regelbunden bevattning hålls dock greener, tees och omgivningar i gott skick.

Förra veckan behandlades vi greenerna med att gödsla, under veckan planeras även vertikalskärning och toppdressning med sand.

Tees sköts genom att våra divots fylls på regelbundet.

Planer för veckan som kommer:

• Klippa alla spelytor 

• Vertikalskära greener och dressa greener

• Fortsätta med bunkervård och fylla på med sand där det behövs

Med vänliga hälsningar,

Simon Robinson, Course Manager

Banrapport v.35


Fairways och ruffar är för närvarande mycket torra på grund av det torra vädret, och grästillväxten har avtagit. Tack vare regelbunden bevattning håller sig greener, teeområden och omgivningar i gott skick. Samtliga ytor klipps kontinuerligt för att bibehålla god spelkvalitet och tydlig definition.

Vi har upptäckt viss förekomst av Dollar spot-sjukdom på flera greener. För att motverka detta kommer en behandling att genomföras i veckan.

Sanddressning genomfördes under förra veckan, och greenerna är fortsatt jämna och rullar fint.

Första tee (S70) kommer att öppnas igen och vara i spel till Seriespel i morgon.

I övrigt håller dammen vid hål 2 (Särö 54) en mycket låg vattennivå just nu, men prognosen lovar regn i veckan vilket förhoppningsvis förbättrar läget.

Planer för kommande vecka

● Klippa alla spelytor vid behov

● Behandla greener

● Underhålla bunkrar och fylla på med sand där det behövs

Banrapport v.34

På greenerna har vissa angrepp av Dollar spot upptäckts på hål 3 och 4 på Särö 70. Detta följs upp och behandlas vid behov. Greenerna har nyligen vertikalskurits och gödslats. 

Sandspridning har blivit något försenad men planeras att genomföras under första delen av denna veckan.

Vi har också noterat att nedslagsmärken förekommer på vissa greener, vi påminner därför om vikten av att laga nedslagsmärken för allas trivsel och spelupplevelse.

Tee 1 på Särö 70 är för tillfället i dåligt skick och kommer att tas ur spel för att renoveras och återhämta sig.

Planering för kommande veckan:

● Klippa alla spelytor 

● Dressa greener med sand

● Underhåll av bunkrar

Med vänliga hälsningar,

Simon Robinson

Banrapport v.33

Det senaste regnet har hjälpt till att grönska spelområdena. Grästillväxten är fortsatt stark och ytorna klipps regelbundet för att upprätthålla god definition.

Förra veckan var det planerat att gödsla greenerna men pga dåligt väder skjuter vi upp detta arbete till denna veckan. Greener planeras även att vertikalskära och dressas denna veckan.

Det är även planerat att behandla fairways på Särö 70. Informationsskyltar kommer att sättas upp innan besprutning sker.

Planering för veckan:

● Klippa alla spelytor

● Gödsla greener

● Vertikalskära och dressa greener

● Underhåll av bunkrar

Simon Robinson, Course Manager

Banrapport v.32

Grästillväxten är fortsatt stark trots det torra vädret som varit. Alla spelytor klipps regelbundet och banorna hålls fortsatt i god kondition.

Vi önskar alla gäster & medlemmar att vara extra noggranna med att laga nedslagsmärken på greenerna samt lägga tillbaka uppslagna torvor.

PS: Laga andras nedslagsmärken om du ändå passerar!

Planer för kommande vecka:

● Klippa alla spelytor 

● Gödsel på greener

● Underhåll av bunkrar

Simon Robinson, Course Manager

Banrapport v.31

Våra banor klarar det torra vädret bra och håller god kondition. Greenerna vertikal skärs, dressades med sand och bekämpades förra veckan.

Det finns inga tecken på sjukdomar och de rullar fint. Det finns dock en del ogräs på greenerna för närvarande, och vi kommer att försöka ta bort dem för hand.

Första tee på Särö 70 har återhämtat sig bra efter renoveringsarbetet och är åter i spel.

Vi planerar att behandla ytor på Särö 54 tisdagen den 29 juli.

 Planering för kommendera vecka
 ● Klippa alla spelytor 
 ● Bekämpa fairways om vädret tillåter
 ● Underhåll av bunkrar 

Simon Robinson, Course Mangager.

Banrapport v.30

Information angående besprutning av banorna. 

Det är planerat att, under förutsättning att vädret tillåter, applicera ett selektivt ogräsmedel på fairways på S54 och S70 under vecka 31.

Den kemikalie som kommer att användas är Tomahawk 200 EC, registreringsnummer 5236, i en dosering av 1,8 liter per hektar.

Besprutningen kommer att genomföras tidigt på morgonen och skyltar kommer att sättas upp innan arbetet påbörjas.

Simon Robinson, Course Mangager.

Banrapport v.28

Första tee på Särö 70 kommer att luftas och sås om, och tee-mattan kommer att användas för att underlätta återhämtning.

På Särö 54 har vi fått en ny liten stjärna – vår husfågel!

Den har helt enkelt flyttat in och stortrivs i våra vattenhinder.

Vem vet – vid nästa speltillfälle kanske du får syn på den!

Planering under veckan:

● Klippa alla spelytor på Särö 54 & Särö 70

● Gödsla greener 

● Gödsla nya kullar på Särö 54

● Renovera första tee på Särö 70

Med vänlig hälsning, 
Simon Robinson, Course Manager 

Banrapport v.27

Arbetet på Fairways på Särö 54 är i full gång! 40 ton dressand har spridits ut i fredags, och ytterligare 40 ton planeras att spridas ut idag (måndag).

Vi har utfört arbete med våra rör på Särö 54.

Genom att såga av och måla rören har vi inte bara förbättrat det visuella intrycket, utan också skapat en lösning som smälter in i omgivningen på ett naturligt sett.

Planer för kommande vecka:

  • Klippa alla spelytor 
  • Vertikalskära greener
  • Dressa greener med sand
  • Allmän röjning (trimning) runt hela banan

Banrapport v.26

Banornas skick:
Banorna är torra och behöver regn, vilket prognosen visar denna vecka vilket vi är glada över.

Tee:
Första tee på Särö 70 är sliten och tee-matta kommer att användas under en kortare period för att låta tee återhämta sig.

Allmänt:
Nya flaggstänger har nu placerats på övningsgreenerna (Särö 54 & Särö 70)

Planering för kommande vecka:
– Klippa alla spelytor
–  Fortsatt bunkervård
– Vertikalskära fairways på Särö 54 fredagen den 27 juni
– Sanddressa fairways på Särö 54 lördagen den 28 juni

 Med vänliga hälsningar,
 Simon Robinson, Course Manager

Banrapport v.25

Det växer ordentligt på våra banor just nu efter all nederbörd som vi fått ta del av samt gödsling som genomförts. 

Nya flaggstänger till övningsgreenerna har levererats till klubben och kommer att sättas på plats under veckan. 

Vi har sett en stor skillnad på torvorna på våra banor den senaste tiden efter vi satt ut sandlådan vid starten på Särö 70.
Fortsätt laga era torvor samt nedslagsmärken på greenerna! 

Planer för kommande vecka:

 • Klippa av alla spelytor 

 • Vertikalskära greener 

 • Fortsatt underhåll av bunkrar 


Med vänlig hälsning, 
Simon Robinson, Course Manager 

Banrapport v.24

De senaste veckornas regnfall har haft en mycket positiv inverkan på växtligheten på våra banor.

Särskilt glädjande är att nederbörden kom till de ytor vi nyligen sått på Särö 54.

Fokus på banan denna veckan:

● Klippa alla spelytor 

● gödsel på greener

● Underhåll av bunkrar

Course Manager

Sista arbetet på Särö 54 – 28/4

Arbete med att förbereda och så de sista områdena på Särö 54 kommer pågå under hela dagen imorn den 28 april vilket gör att det kan bli störningar i speltempot.

Vi ber er ha överseende kring detta. Observera att mark under arbete för närvarande är strikt förbjudna att beträda.

Bollar som hamnar där får alltså inte hämtas om man måste beträda området.

Course Manager

Information om bygget av betvattningen – 13 februari

Som ni säkert lagt märke till så börjar projektet med att bygga bevattningsdammar
och renovera dräneringar på S54 att ta form. Arbetet med att rensa ut och förstora
dammen på hål 2/4 är klart. Vi har även fält de träd som bidragit till stopp i banans
dräneringar och som på hål 2 växt in i spellinjen. Merparten av grävmassor har
placerats ut på banan för att bygga på befintliga onduleringar och för att skapa
avgränsningar mellan hålen. En mindre utgrävning av dammen vid green på hål 6 är
också klar och området bakom dammen har förbättras med målsättningen att få en
bättre och torrare spelyta.


Parallellt så har vi samarbetat med golfarkitekt Pontus Leijon och Christian Lundin på
Regolfdesign (https://www.regolfdesign.com) med ambitionen att de förändringar
som genomförs på banan skall passa in i banans befintliga design. Detta innefattar
även att de massor som placeras ut skall upplevas så naturliga som möjligt över tid.
Efter att ha säkerställt samtliga myndighetskrav (Kungsbacka kommun och
Länsstyrelsen i Halland) för att bygga en s.k. dagvattenanläggning så har även
arbetet med den nya dammen på hål 5 påbörjats och vi räknar med att vara klart
med dammen under nästa vecka. Grävmassorna används i första hand för att få den
nya dammen att smälta in i omgivningen. Ytterligare grävmassor kommer primärt att
placeras ut mellan green på hål 7 och hål 8 där de två stora pilträden som nu har
fällts stod. Vi strävar efter att skapa naturliga avgränsningar mellan hålen och så får
vi utvärdera på sikt om man skall komplettera med plantering av ändamålsmässiga
träd eller buskar.


Den tredje fasen av arbetet blir att göra de nya planerade dräneringarna som görs
med andra maskiner samt att koppla ihop den färdiga dagvattenanläggningen till
bevattningssystemet.
Under tiden hinner de grävmassor som nu placerats ut att torka upp och vi kan då
börja finplanera och så nytt gräs och planera inför säsongstart. Om inget oväntat
inträffar så räknar vi med att hela arbetet är klart under fösta halvan av mars.

Information om banorna – 24 oktober

Vi har beslutat att stänga S54 för säsongen. Spelytor har svårt att läka nu när temperaturen sjunker och vi vill därför vila banan inför nästa säsong. Sista dag för spel blir då den 27 oktober. S70 kommer att vara öppen som vanligt och vi återkommer längre fram kring när vi inför vintergreener och vinterutslag.

På båda banorna inför vi nu golfbils förbud

Bankommiten

Information om vad som händer på banorna 2-8 september. 

Banteamet kommer att fokusera extra på S70 denna vecka för att preparera greenerna inför hösten. Arbetet innefattar bland annat att skära och lufta greenerna för att avlägsna organiskt material. Sedan kommer greenerna dressas med sand och sedan att gödslas. Effekten av detta är att spelytorna på greenerna påverkas men Banteamet skall försöka hålla detta till ett minimum. Nästa vecka komma samma arbete att genomföras på S54.

Som ni säkert lagt märke till så vertikalskars samtliga fairways och avrinningsytor på S54 förra veckan; en viktig del i att skapa hårdare och fastar spelytor. Denna vecka genomförs sedan en kraftigare sanddressing av dessa ytor. Det blir lite sandigt men det går alldeles utmärkt att spela ändå som ni ser på bilden nedan.

Ha en härlig golfvecka i höstsolen!

Bankommittén

Information om S54 vecka 37

S54 stängd för spel fram till 15.00, måndag den 9 sept och tisdag den 10 sept eftersom gräsytor skall vertikalskäras och sanddressas.

Bankommitten

Information om vad som händer på bananorna 2-8 september. 

Denna vecka fokuserar Banteamet på att lufta och sanddressa greener. Grenarna kommer som effekt av detta att vara lite långsammare under ett par dagar. 

De kommer även att förbereda för tävlingar, klippa runt bunkerkanter samt att ta bort ogräs från greenområden vilket görs för hand. 

Banteamet jobbar även med att trimma in greenerna på våra nya chip & putt bana i konstgräs genom att lägga på mer sand.

Uppmärksamma gärna vårt fantastiska Banteam, Simon, Janet och Prodan med glada tillrop eller en tumme upp när ni är ute och spelar!

Med önskan om en trevlig golfvecka! 

Bankommittén.

Information om banorna (25/8)

Uppdatering – Särö 54 26/8

Särö 54 öppen igen efter vi fick stänga den 25/8.

Boka din starttid via Min Golf

Information om banorna (25/8)

Rapport om våra banor

I natt kom stora mängder regn.

Vi har beslutat att stänga Särö 54 (25/8)
Särö 70 är öppen som vanligt!

Besked om Särö 54 sker löpande här!

Information om vad som händer på banorna 12 – 18 augusti. 

Denna vecka fokuserar banteamet på att lufta och sanddressa greener. Grenarna kommer som effekt av detta att vara lite långsammare under ett par dagar. 

De kommer även att förbereda för tävlingar samt att ta bort ogräs från greenområden vilket görs för hand.

Hoppas ni ser att det även har ”installerats” ny hålpinnar och flaggor på S54!

Bankommittén.

Rapport – Baninformation 10 augusti 

Både Särö 54 och Särö 70 öppnar igen för spel kl 12.00 idag. Golfbilar ej tillåtna idag men ok från imorn söndag då banorna förväntas torka upp med uppehåll och blåst.

Bankommiten

Rapport 9 augusti – Banorna stängda pga vädret

Särö 54 och Särö 70 är på grund av det kraftiga regnandet stängda för spel fram till kl. 12:00 i morgon lördag den 10 augusti. 

Inspektion av banorna med greenkeeper i morgon kl. 09:00 då uppdaterad information kommer ut.

Bankommittén.

Rapport 6 augusti

Särö 70 öppnar idag igen, tisdag kl. 12:00.

Särö 54 öppnar imorgon, onsdag kl. 08:00.

Information om golfbanorna 5–11 augusti.

”Både S54 och S70 kommer att vara stängda idag måndag och imorgon tisdag på grund av de omfattande skyfallen under helgen som varit. Flera förstörda bunkrar och stigar på S70 som behöver åtgärdas och bunkrar på S54 som fortfarande är fulla av vatten och sand som sköljs ner från bunkerkanterna. De står även vatten på fairways på hål 2 och 7 som måste sjunka undan innan S54 kan öppnas.

Vi åter återkommer med uppdaterad information under tisdag eftermiddag,

Rapport 4 augusti – Banorna stängda

Med anledning av regnet som kommit under morgonen har bankommitten tillsammans med banchefen beslutat att Särö 54 och Särö 70 är stängda. 

Vi håller banorna stängda tills måndag kl 12. Håll utkik här med löpande information om banorna! 

Med vänliga hälsningar,

Bankommittén

Information om vad som händer på banorna 22–28 juli.

Ingen har kunnat undgå den kraftiga nederbörden de senaste 10 dagarna vilket påverkat skötsel av gräsytorna samt tillgång till bunkrar (se bild). 

Denna vecka fokuserar banteamet på att komma ikapp genom att behandla s.k. ”dollarspots” på S70 samt att ta bort ogräs från greenområden på park 54 – vilket görs för hand.

Efter gödsling, regn och värme så växer gräset kraftigt vilket bland annat gör att greenerna rullar lite långsammare för närvarande. 

Med önskan om en trevlig golfvecka!

Bankommittén.

Uppdatering – Tillåtet med golfbil

Nu har banchef tillsammans med GML beslutat att tillåta golfbil på Särö 54 & Särö 70.

Allt är som vanligt, banorna öppna och bilar tillåtet, tänk på vart du kör, laga uppslagna torvor!

Uppdatering – Våra banor är öppna igen (17/7)

Särö 54 & Särö 70 är nu öppna igen efter några dagars regn.
Tack för ert tålamod, boka din starttid på Min Golf!

Fortsatt golfbilsförbud, håll utkik här på hemsidan.

Uppdatering – Våra banor 17/7

Vår banchef har talat med Simon under morgonen, nya beslut är tagna.

  • Särö 70 öppnas upp idag (17/7) kl 13.00
  • Särö 54 öppnas upp idag (17/7) kl 13.00
  • Golfbilsförbud fortsätter tillsvidare

Ny uppdatering – Våra banor 16/7

Allt är klippt och förberett för att öppna imorn (17/7)

Observera!
Om det regnar massor ikväll & inatt så kan vi fortsatt att ha stängt. Banchefen har en nära dialog med Simon (greenkeeper) imorn bitti så får vi ev förlänga om det är för blött!

Bilförbud tills annat bestäms.

Rapport 16 juli – Uppdatering Stängda banor

Vi håller både Särö 54 & Särö 70 stängda idag. Dagens fokus är dräneringarna.

Nya besked kommer löpande, håll utkik här eller på våra sociala medier

Rapport 15 juli – Stängda banor

Både S54 & S70 är från och med idag stängda en tid framöver på grund av allt regn det senaste.
Banorna är för blöta för att bedriva något arbete på och det är stora pölar överallt på båda banorna.

Driving Range & övningsområden är öppen tillsvidare.
Vi kommer med mer uppdatering kring banstatus löpande.

Rapport 8 juli 2024

Information om vad som händer på banorna i veckan.

8–14 juli.

Ni har säkert sätt och märkt hur fina och bra spelytor våra två 9-hålsbanor har! Kanske extra fina veckan som gick. 

Passa på att visa er uppskattning när ni träffar Banteamet som består av Simon, Janet och Prodan. Tummen upp och glada tillrop är garanterat uppskattat!

Innevarande vecka så kommer Simon et al att lufta, sanddressa och gödsla tees och greener vilket gör att hastigheter på greener blir långsammare. 

Det kan även synas sand och små hål med blotta ögat (se bild från 2:an på S54). Detta är en del av den löpande skötseln och är nödvändigt för att försätta att hålla nuvarande kvalitet och för att fortsätta utveckla banorna över tid. Så se positivt på detta!

Det är även tävlingar innevarande vecka vilket styrker att golfintresset frodas på Särö även om solen ”lyser” med sin frånvaro!

Bankommittén.

Rapport 1 juli 2024

Information om vad som händer på banorna i veckan.

1–7 juli.

Banteamet fortsätter att preparera banorna för diverse tävlingar i veckan och för Särö Golfweekend som går av stapeln lördag och söndag! 

Med stöd av extra resurser så fokuseras vi även på att fortsätta reparera skador som vildsvin åsamkat på Särö 70, en process som kommer ta tid. 

Extra roligt att se många barn och ungdomar som spelar både på dagar och kvällar och som krattar bunkrar och lagar nedslagmärken på hög nivå! 

Önskar Er en trevlig golfvecka och lycka till ni som är med och tävlar! 

Bankommittén.

Rapport 25 juni 2024

Information om vad som händer på banorna i veckan.

24 – 30 juni.

Om möjligt lite extra fokus på klippning av spelytor denna vecka då olika golftävlingar går av stapeln. 

Ban-teamet strävar efter att uppnå tävlings finish och lämpliga utmaningar vad gäller hastighet på greener och placeringar av hål. 

Ban-teamet fortsätter att laga slitna ytor runt tees på S 54 samt jobbet med att få bort ogräs på green vilket görs för hand. 

Beträffande de skador som vildsvin åsamkat på S 70 så är reparation av dessa en process som kommer ta tid. Vi ser kontinuerligt över olika alternativ för att kunna skynda på processen.

Önskar Er en trevlig golfvecka och lycka till ni som är med och tävlar!

Bankommittén.

Rapport 17 juni 2024

Information om vad som händer på banan i veckan.

Förutom den dagliga skötseln och klippning av spelytor så kommer fokus denna vecka ligga på att laga slitna ytor runt tees på S54. 

Dessa områden kommer att markeras med blått eller avskärmas. Viktigt att vi respekterar detta så gräset har en möjlighet att växa. 

Ban-teamet kommer även att fortsätta jobbet med att få bort ogräs på green vilket görs för hand. 

Vi som spelar måste också hjälpas åt att fortsätta laga nedslagsmärken på greenerna och utbilda våra yngre och orutinerade spelare att göra det samma. 

Bankommittén.

Rapport 10 juni 2024

Information om vad som händer på banan i veckan 10-16 juni

Nu är båda banorna i fullt bruk också vad gäller elektronik, Golfström och fontäner vilket vi hoppas ni noterat.

Förutom den dagliga skötseln och klippning av spelytor så kommer fokus denna vecka ligga på att vertikalskära och sanddressa greener. Det kommer även att appliceras gödningsmedel och järn på greener och ban-teamet kommer att fortsätta jobbet med att få bort ogräs på green vilket görs för hand.

Vi som spelar måste också hjälpas åt att fortsätta laga nedslagsmärken på greenerna och utbilda våra yngre och orutinerade spelare att göra det samma.

Vi i hoppas ni noterar att det finns nymålade avståndsmarkeringar på S70 och i veckan kommer det upp nya grönmålade dräneringslock på P54. Detta har blivit möjligt tack vare ideella insatser och sponsring från engagerade medlemmar.

Önskar Er en trevlig golfvecka!

Rapport 3 juni 2024

Arbete pågår på måndag och tisdag för att reparera elinstallationer på Särö 54, främst framför utslag på hål 4. 

Detta arbete kan medföra att det tar lite längre tid att spela. I övrigt är det fokus på normal skötsel av spelytor.

Rapport 27 maj 2024

Förutom den dagliga skötseln och klippning av spelytor så kommer det sprayas gödningsmedel och järn på greener.

Bevattningsrestriktioner från kommunen, vilket primärt påverkar Särö 54, är oroande och därför kommer vi att fokusera på att bevara gräset i större utsträckning. Klipphöjden kommer att höjas och vi kommer att vattna manuellt med det vatten som finns tillgängligt.

Bild på hål 5 på Särö 70

Rapport 20 maj 2024

Grästillväxten är ganska stark för närvarande så fokus på arbete på våra banor denna vecka kommer att ligga på att klippa samtliga spelytor samt trimning runt träd och områden utanför spel. 

Vi kommer även att spraya greener med s.k.” wetting agent” för att stötta upptag av näringsämnen etc. Vi kommer att topdressa greener och greenområden samt genomföra ytterligare åtgärder för att stötta att greener återhämtar sig (mycket spel nu) och bli ännu jämnare.

Vi måste hjälpas åt i resan att få ännu bättre greener genom att laga nedslagmärkenLaga minst två nedslagmärken varje gång du besöker en green. Hjälp också till att informera gäster och yngre och/eller orutinerade spelare at laga nedslagsmärken.

På S 70 kommer vi att dressa våra nya tees med mycket sand och även minska klipphöjden samt fortsätta reparera grisskador.

Rapport 15 maj 2024

Grästillväxten är ganska stark för närvarande så fokus denna vecka ligger på att klippa alla spelande ytor samt trimning runt träd och icke-spelområden.

Klippa och trimma bunkeromslutningar.

Lufta gröna omgivningar och nya avrinningsområden. Fortsätt reparera grisskador.